جزیره گنج – کل کتاب

ایران صدا

31
18 فروردین 1400
دسته:
گزارش تخلف / قوانین سایت کاربر محور

ایران صدا این کتاب گویا داستانی است پرماجرا درباره‌ی دزدان دریایی و گنجی مدفون در […]

ایران صدا

این کتاب گویا داستانی است پرماجرا درباره‌ی دزدان دریایی و گنجی مدفون در یک جزیره.

کتاب صوتی جزیره گنج

ماجراهای این رمان در قرن هجدهم می‌گذرد. ناخدایی پیر و بدعنق، با زخمی کریه بر صورت، وارد مهمان‌خانه‌ای در یکی از بندرهای کوچک انگلستان می‌شود. او که روزها را به خیره شدن به دریا و شب‌ها را به بدمستی می‌گذراند، همواره در هراس از راه رسیدنِ ملوانی یک‌پاست. ناخدا صندوقچه‌ای دارد که به هیچ‌کس اجازه نزدیک‌شدن به آن را نمی‌دهد. پس از مرگِ او که تقریباً هم‌زمان با از راه رسیدن ملوان یک‌پاست (لانگ جان سیلور)، نقشه‌ی گنجی از داخل صندوقچه به «جیم هاوکینز» (پسر نوجوان صاحب مهمان‌خانه) می‌رسد و این نقطه‌ی عزیمتی پرحادثه و جذاب برای یافتن گنجی است که در یک جزیره مدفون شده است؛ گنجی که ملوان یک‌پا و دزدان دریایی نیز در پی آن هستند.
در این جزیره گنجی متعلق به دزد دریایی مشهور و بدنام، «کاپیتان فلینت»، دفن شده است. جیم و همراهانش قایقی اجاره می‌کنند تا به سوی جزیره به راه بیفتند؛ غافل از اینکه در میان خدمه‌ای که استخدام کرده‌اند، افرادی از گروه کاپیتان فلینت وجود دارند.

*درباره کتاب:
«جزیره گنج» نام رمانی ماجراجویانه نوشته «رابرت لویی استیونسون»، نویسنده اسکاتلندی، است. این رمان در سال ۱۸۸۳ میلادی به چاپ رسید.
در سال ۱۸۸۱، وقتی رابرت لویی استیونسون مشغول نوشتن این رمان بود، در نامه‌ای خطاب به دوستش نوشت: «الان سرگرم کار دیگری شده‌ام… حتم دارم نسبت به همه کارهای صدتا یک غاز قبلی اجر بیشتری دارد… اگر بچه‌ها از این داستان خوششان نیاید، لابد سلیقه‌شان نسبت به روزگار جوانی من خیلی به قهقرا رفته. حتماً تعجب می‌کنی که بدانی داستانی است درباره‌ی دزدان دریایی… نقشه گنج و یک شورش و یک کشتی متروک است…».
جزیره‌ی گنج که با هدف ارتباط با نوجوانان و جوانان نوشته شده بود، برای نخستین بار در نشریه‌ای خاص این گروه سنی به صورت پاورقی منتشر شد؛ اما چاپ این رمان به شکل پاورقی، با توفیق چندانی همراه نبود؛ تا اینکه به صورت کتاب نیز وارد بازار شد.
جزیره گنج را غالباً در زمره‌ی ادبیات کودک و نوجوان به حساب می‌آورند و منتقدان آن را به خاطر توصیف استادانه‌ی نویسنده از شخصیت‌ها و رویدادها و فضای داستان، ستوده‌اند. این کتاب بارها به روی صحنه تئاتر و پرده سینماها رفته و از محبوبیت خاصی، به ویژه نزد نوجوانان، برخوردار است.
این کتاب تأثیر بسیاری بر مردم در رابطه با موضوع دزدان دریایی برجای گذاشت که ازجمله این موارد می‌توان به وجود عناصری همچون کشتی شونر، نقشه مشخص شده با علامت X، نقطه‌های سیاه، جزایر گرمسیری و دریانوردی یک‌پا که یک طوطی را بر شانه خود حمل می‌کرد، اشاره داشت.

*درباره نویسنده:
«رابرت لویی بالفور استیونسون» که با نام لوئیس شناخته می‌شود، در سال ۱۸۵۰ در ادینبرگ اسکاتلند به دنیا آمد. او فرد کوشایی بود و همیشه دو کتاب به همراه داشت، یکی برای خواندن و یکی هم برای نوشتن.
موضوع داستان‌های او اغلب با به دست آوردن یک سرِ نخ ساده شکل می‌گرفت. برای مثال اولین کتاب موفقش را که «جزیره گنج» نام داشت، در سال ۱۸۸۳ نوشت و ظاهراً الهام گرفته از نقشه گنج و یک پسر دوازده ساله بوده. بیشتر ماجراها شبیه تجربه‌هایی است که استیونسون در کودکی خود داشته است.
استیونسون اغلب از نویسندگان دیگر الهام می‌گرفت، اما سبک نویسندگی او منحصر به فرد بود.
در سال ۱۸۸۵ هنگامی که سخت روی داستان «ربوده شده» کار می‌کرد، کتاب «باغ شعر یک کودک» منتشر شد. در ۱۸۸۶ برای اولین بار کتاب عجیب «دکتر جکیل و آقای هاید» چاپ شد.
استیونسون در سال ۱۸۹۴ درگذشت و هرگز نتوانست کتاب آخرش به نام «سد هارمیستون» را به پایان برساند.

*اقتباس‌ها:
فیلم: جزیره گنج (۱۹۱۸)، جزیره گنج (۱۹۲۰)، جزیره گنج (۱۹۳۴)، راز جزیره گنج (۱۹۳۸)، جزیره گنج (۱۹۵۰)، لانگ جان سیلور (۱۹۵۴)، بازگشت به جزیره گنج (۱۹۵۴)، جزیره گنج (۱۹۷۲)، جزیره گنج (۱۹۸۲)، جزیره گنج (۱۹۸۲)، جزیره گنج (۱۹۸۵)، جزیره گنج (۱۹۸۸)، جزیره گنج (۱۹۹۰)، جزیره گنج (۱۹۹۹)، جزیره گنج (۲۰۰۲)، دزدان دریایی جزیره گنج (۲۰۰۶)، هاوکینز و سیلور (۲۰۱۵).
***
سریال تلویزیونی: ماجراهای لانگ جان سیلور (۱۹۵۸)، جزیره گنج (۱۹۷۷)، جزیره گنج (۱۹۷۸)، بازگشت به جزیره گنج (۱۹۸۶)، جزیره گنج (۱۹۸۷)، افسانه جزیره گنج (۱۹۹۳) جزیره گنج (۲۰۱۲) بادبان‌های سیاه (۲۰۱۴).
***
بازی‌های ویدئویی:
Treasure Island (۱۹۸۴) Treasure Planet:
(Battle at Procyon (۲۰۰۲) Destination Treasure Island (۲۰۰۷
***
دیگر اقتباس‌ها:
(Pieces of Eight (musical) ،Godspeed (novel) ،The Resurrection Casket (novel

* کتاب:
Treasure Island,۱۸۸۳

* فیلم:
Остров сокровищ (фильм, ۱۹۳۷
Dōbutsu Takarajima ,۱۹۷۱
Treasure Island in Outer Space ,۱۹۸۷
Treasure Island ,۱۹۹۰

ایران صدا

این کتاب گویا داستانی است پرماجرا درباره‌ی دزدان دریایی و گنجی مدفون در یک جزیره.

توضیحات بیشتر
#